Avrupa Hisse Senedi Piyasaları Genel Olarak Sakin; Yeni Aşı Haberleri Beklemede

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü büyük oranda değişmeden açıldı. Brexit ticaret müzakereleri kadar Covid-19 aşı onaylarına dair yeni haberler beklenirken piyasalar biraz mola verdi.

DAX ve CAC 40 %0,1’in altında artarken FTSE 100 %0,1 geriledi.

Global pay senedi piyasaları – Avrupa’dakiler de istisna değil – Covid-19 tedavisi için gereken aşının kısa müddet içinde geleceği ve dünya ekonomilerinin bir halde olağana döneceği fikri üzerine güçlü artışlar yaşadı.

Çarşamba günü İngiltere, Pfizer-BioNTech aşısına acil durum onayı veren birinci ülke oldu. ABD ve Avrupa’nın da kısa mühlet içinde takip etmesi beklenirken ilaç üreticileri Moderna (NASDAQ:MRNA) ve AstraZeneca (NASDAQ:AZN) da kısa vakitte kendi eserlerini onaya sundu.

Güne başlarken olumlu iktisat haberleri aldık. Caixin hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi Kasım ayında beklentileri aşarak 57,8 olarak geldi ve Çin iktisadının toparlanma yolunda olduğunu gösterdi.

Seansın ilerleyen vakitlerinde Avrupa sayıları da gelecek lakin geçen ay kıtanın birçoklarında uygulanan kısıtlamalardan ötürü optimist bir sonuç pek muhtemel değil.

Sorun olabilecek başka şey, 31 Aralık’ta Brexit geçiş devri sona erdikten sonra İngiltere ve AB ortasındaki münasebetler etrafındaki müzakereler olabilir.

Çarşamba günü Fransa, şartları beğenmezse iki taraf ortasındaki ticaret muahedesini veto edebileceğini söyledi. Bu, gelecek sene İngiltere ile olan ticaretin gümrük vergileri ve kotalara tabi olabileceği manasına geliyor.

Kurumsal gelişmelerde; Fransız telekomünikasyon şirketi Orange (PA:ORAN) Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Belçikalı alt kuruluşu Orange Belgium için üniteye 1,3 milyar Euro (1,57 miyar dolar) kıymet biçen bir alım teklifi yapmayı planladığını söyledi.

Öncü üreticiler kümesinin, pandeminin talebe verdiği ziyanı dengelemek için yapılan rekor üretim kesintilerini uzatıp uzatmayacağına dair belirsizlikle tartılan petrol fiyatları, Perşembe günü düşüş yaşadı.

OPEC+’nın bu kesintileri en az 2021 Mart’ına kadar sürdürmesi bekleniyordu. Lakin aşıların onaylanması ile petrol fiyatlarında yaşanan son artışı düşününce buna muhtaçlık olup olmadığına dair küme içinde uyuşmazlık oldu.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,2 düşüşle 45,20 dolar olurken Brent 48,26 dolardan süreç gördü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri, %0,3 artarak 1.836,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2121’den alıcılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz