Avrupa Borsaları Yükseldi; Almanya’nın GSYH’si Güçlü Bir Şekilde Büyüdü

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmelerin yarattığı coşku devam edip ABD’deki güç değişimindeki belirsizliğin ortadan kalkmaya başlaması ile Avrupa borsaları Salı günü yükseldi. Almanya ekonomisindeki güçlü toparlanma da yardım etti.

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,9 ve FTSE %0,6 yükseldi.

Pazartesi günü Merkezi Yönetim Teşkilatı başkanı Emily Murphy, üç haftanın ardından brifing verebileceğini ve görevine geçmesini kolaylaştıracak fonlamaya erişebileceğini söyleyerek Joe Biden’in başkanlık seçiminin kazananı olduğunu fiilen kabul etti.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki iktidar değişiminin sorunsuz olup olmayacağına dair belirsizlik, 3 Kasım seçiminden bu yana piyasalara baskı yaratıyordu.

Bununla birlikte son zamanlarda hakim olan etken, Covid-19 aşısıyla ilgili gelişmeler oldu. Pazartesi günü AstraZeneca (NASDAQ:AZN), belirli dozlarda kendi aşısının %90’a kadar etkinlik gösterdiğini söyledi. Bu, Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna’nın (NASDAQ:MRNA) benzer olumlu gelişmeler paylaşmasının ardından olası üçüncü aşı.

Almanya’nın üçüncü çeyrek GSYH raporu, önceki çeyrekte görülen %9,7’lik tarihî düşüşün ardından %8,4 büyüme gösterdi. Rakamlar, beklenenden daha güçlü gelen toparlanmanın hanehalkı harcaması ve artan ihracat sayesinde ilk tahmin olan %8,2’den artış yönünde revize edildi.

Daha güncel veriler, ekonomideki son yavaşlamayı daha iyi yansıtıyor. Kasım ayı IFO iş iklimi endeksi dört ayın en düşük seviyesine gerilerken Insee’nin Fransız iş güveni tahmini beş ayın en düşük seviyesine çekildi. Ancak her iki endeks de beklendiği kadar zayıflamadı.

Kurumsal gelişmelerde; Compass Group (LON:CPG) %5 yükseldi. Catering devi, pandemiden gördüğü zarar nedeniyle zor geçen bir yılın ardından mali dördüncü çeyrekte kâra dönebildi.

Salı günü ayrıca ham petrol fiyatlarının artmasıyla petrol ve gaz hisseleri de yükseldi. Covid-19 aşısıyla ilgili olumlu gelişmeler, petrol talebinde makul bir toparlanmaya işaret ederken Brent Mart ayından beri gördüğü en yüksek seviyelere yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol arzı verileri bugün yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,7 yükselişle 43,38 dolar olurken Brent %0,5 artarak 46,28 dolardan işlem gördü. Her ikisi de geçen hafta %5 üzerinde artış yaşadıktan sonra Pazartesi günü %2 civarı daha kazandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,7 düşüşle 1.824,15 dolara inerek dört ayın en zayıf seviyesinde olurken EUR/USD %0,3 yükselişle 1,1877’den alıcılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz