Avrupa Borsaları Genel Olarak Düşük; İngiltere’de Aşı Haberleri Sonrasında FTSE 100 Üstün Performans Sergiliyor

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – ABD’nin yeni teşvik paketi umutları ile Covid-19 aşı beklentileri takviye olmaya devam etse de Avrupa borsaları Çarşamba günü büyük oranda düşük süreç gördü.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,3 geriledi ve FTSE %0,1 kazanarak üstün performans gösterdi. Salı günü bu endeksler Aralık ayının birinci gününde güçlü artışlar yaşayarak evvelki ayın yükseliş trendini sürdürdü.

Çarşamba günü Avrupa’da İngiltere, muhtemelen gelecek hafta dağıtıma başlayacak formda Pfizer/BioNTech aşısının yaygın kullanımını onaylayan birinci ülke oldu. Moderna’nınki üzere bu aşının da AB’nin önünde olması ile kısa mühlet içinde olumlu haberler ikiye katlanabilir.

Ekim ayında Alman perakende satışları ay bazında %2,6 yükselerek toparlanırken AB ve İngiltere müzakerecileri, hafta bitmeden Brexit sonrası ticaret mutabakatı yapmak için koşuşturuyor.

Kurumsal gelişmelerde; Kanadalı GardaWorld, İngiliz güvenlik hizmetleri şirketi G4S (LON:GFS) için olan teklifini pay başına 190 peniden 235 peniye çıkardıktan – artık 3,68 milyar sterlin (5,92 milyar dolar) bedelinde – sonra şirketin payı %7,5 yükseldi.

Madalyonun öteki yüzünde ise IWG (LON:IWG), 300 milyon sterlinlik bir dönüştürülebilir tahvil arzı sürdükten sonra %7,7 geriledi.

ABD milletvekillerinden bir küme, Salı günü 908 milyar dolarlık bir teşvik planı açıkladı. Senato Çoğunluk Önderi Mitch McConnell teklifi süratle reddetse de yeni bir planın tekrar gündeme gelmesi, yatırımcılara, yakın vadede yeni bir paketin ortaya çıkacağına dair umut verdi.

Çarşamba günü petrol fiyatları, OPEC+’nın mevcut üretim kesintilerini koruyup korumayacağına dair belirsizlik baskısı altında karışık seyretti.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı datalar, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 4,1 milyon varil arttığını gösterdi. 2,3 milyon varil düşüş yaşanması bekleniyordu. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde ise resmi datalar paylaşılacak.

Bu rapor öncesinde OPEC+, gelecek yılın üretim düzeylerine karar vermeyi Perşembe gününe erteleyerek halihazırda zayıf olan talebe karşın küme içerisinde üretimi artırma baskısının arttığına dair kaygılara yol açtı.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 44,52 dolar olurken Brent %0,1 azalarak 47,45 dolardan süreç gördü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri, %0,5 artışla 1.828,15 dolar olurken EUR/USD %0,2 azalarak 1,2051’den alıcılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz