Avrupa borsaları Brexit belirsizliği ortasında düşüş yaşadı

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Fed’in son toplantısı öncesinde temkinlilik ortamında Avrupa borsaları Çarşamba günü düşük açılıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,4 yükseldi ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

İngiltere ve AB vakitle yarışıyor ve Brexit sonrası bir ticaret muahedesi yapmaya çalışıyor. AB’nin Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier, farklılıklar çözüldüğü takdirde muahedeye “çok az” kaldığını söyledi.

İki taraf bu hafta bir muahede yapabilirse muahedeyi onaylamak için yalnızca günler kaldı.

Öbür yandan İtalya, koronavirüsün yıkıcı üçüncü dalgasını önlemeye çalışmak için tatil periyodunda yeni kısıtlamalar uygulamayı planladığını duyurarak bayram periyodunda kısıtlayıcı önlemleri artırma konusunda Almanya, Hollanda ve İngiltere’yi takip etti.

Bununla birlikte birtakım yatırımcılar, piyasanın uzun vadeli beklentileri konusunda iyimserdi.

ABD Moderna’nın Covid-19 aşısının acil kullanımına yetki vermeye yaklaşırken milletvekilleri de yeni bir teşvik paketi mümkünlüğünü tartışmaya devam ediyor.

Ayrıyeten Fed, yılın son toplantısını Çarşamba günü sonuca bağlayacak. Koronavirüs salgını kötüleştikçe ekonomik bir gerileme ile karşı karşıya olan merkez bankası, büyüme için ek takviye sunmak maksadıyla varlık alım programını değiştirip değiştirmeyeceğini düşünmek zorunda.

Kurumsal gelişmelerde; Salı günü Güney Fransa’da 713 milyon Euro (867 milyon dolar) pahasında üçüncü bir metro sınırı için mukavele kazandığını söyleyen Alstom (PA:ALSO) ilgi çekecek.

Avrupa’da yayınlanacak temel bilgi, Euro bölgesinin Aralık ayına ilişkin flaş satın alma müdürleri endeksi olacak.

ABD stoklarında sürpriz bir artışı takiben petrol fiyatları Çarşamba günü düşüş yaşayarak Covid-19 olaylarındaki artış yüzünden sıkılaşan karantinalar nezdinde ilgiyi talep üzerine çekti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) datalarına nazaran 11 Aralık ile biten haftada ABD ham petrol stokları 2 milyon varil civarı yükselerek 3,5 milyon varil düşüş beklentisini yerle bir etti. Hükümetin resmi bilgileri Çarşamba günü yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,4 düşüşle 47,45 dolar olurken Brent %0,4 kayıpla 50,56 dolardan süreç gördü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri, %0,2 artışla 1.859,80 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2167’den alıcılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz