Autozone, Verimlilik, Airbnb: Takip Edilecek 3 Gelişme

Muharrir: Liz Moyer

Investing.com – Covid-19 artışları ABD’nin sağlık sistemini sıkıştırırken borsalar Pazartesi günü karışık seyretti. ABD’de onaylanan bir aşı da olmadı.

Güzel haber, Kongre ek teşvik paketi için gerçek bir mutabakata yaklaşmış görünüyor, en azından yardıma gereksinimi olan işyerleri ve işsizler için. Her iki siyasi parti artık 908 milyar dolarlık paketin kaideleri üzerine tartışıyor. Milletvekilleri ayrıyeten haftanın sonuna kadar hükümet harcamasını onaylamak zorunda yoksa kapatılma riski var. Pfizer (NYSE:PFE) aşısı için bu hafta sonuna kadar ABD onayı alabilir. İngiltere’de onaylandı bile.

Intel Corporation (NASDAQ:INTC), Apple Inc’in (NASDAQ:AAPL) kendi çip planlarına sürat vermesiyle Dow paylarını düşürdü.

Bu hafta üst seviye isimlerin birinci halka arzı için büyük bir hafta. Bir dizi yarar raporu da Salı gününün takviminde.

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. AutoZone ve başkalarının kar raporları

Pandemi esnasında beşerler günübirlik seyahatler için toplu taşımadan uzaklaştıkça tercih ettikleri araç araba oldu. Yani arabalar çalışmak zorunda. AutoZone Inc’in (NYSE:AZO) 3,1 milyar dolar gelire karşı pay başına 17,56 dolar kar paylaşması bekleniyor. Bu, geçen yıla nazaran güçlü bir artış olacak.

Beşerler ayrıyeten evde-kal buyrukları sırasında evcil hayvanlarına da çok para harcadı. Bununla birlikte Chewy Inc (NYSE:CHWY) için beklentiler, 1,7 milyar dolar gelire karşılık pay başına 13 sent kayıp istikametinde.

Bulunması sıkıntı Sony (NYSE:SNE) PlayStation 5 konsollarını ele geçirmek isteyen beşerler tarafından kuşatılan GameStop Corp’un (NYSE:GME), 1 milyar dolar üzerinde gelire karşılık 85 sentlik bir kayıp bildirmesi bekleniyor.

2. Ekonomik bilgiler

TSİ 15.30’da yayınlanacak olan tarım dışı verimlilikte ikinci çeyrek için %4,9’luk artışla birlikte üçüncü çeyrek için %4,9 artış bekleniyor. Rapor yayınlanmadan evvel geçen hafta hükümetin Kasım ayı iş raporu, beklenenden daha düşük iş artışı gösterdi.

Bilhassa restoran ve konaklama işlerindeki küçük işletmeler, hükümetin büyüyen pandemiyi denetim altına alma gayreti ile yeni bir kapatılma dalgası ile sersemlemiş halde. NFIB Küçük İşletme İyimserliği verisinin Kasım ayı okuması TSİ 13.00’da yayınlanacak. Ekim okuması 104’tü.

3. Bu sıcak arzlar fiyat amaçlarını yükseltiyor

Besin teslimat uygulaması Door Dash, 75-85 dolar olan fiyat aralığını 90-95 dolara yükseltti. Lakin bu ayın en büyük birinci halka arzı (IPO), 44-50 dolar olan aralığını 56-60 dolara çıkaran Airbnb olabilir. Bu seviyede Airbnb’nin çıkışı, 41 milyar dolar pahasında olacak – dünyanın en büyük otel işletmecisi Marriott International Inc’den (NASDAQ:MAR) bile biraz fazla.

Yorum (Yok)

Yorum yaz